CCA attends IFAWAPCA meeting
The Cambodia Constructors Association (CCA) joined a special summit of the International Federation of Asian and Western Pacific Contractors’ Associations (IFAWPCA) in Singapore late January 2018 for the 40th IFAWAPCA Mid Term Executive Board meeting.
The nomination of the rapporteur for the term 2018 to 2019 was raised for discussion in the meeting. Relevant provisions in the structure and by-laws regarding the IFAWPCA rapporteur, rapporteur nomination form, and oath-taking of rapporteur for the term 2018-2019. These three-listed points are included in the nomination part.
Various issues arising from previous meetings were also raised and talks held regarding updates on recruitment of members in Vietnam and Myanmar, a distinguished service award for David Bateson who is de facto legal adviser for his more than 30 years of active participation service in IFAWPCA, and a proposal award for the Philippine Contractors Association (PCA).
For the ongoing recruitment of regular/association members, Bhutan expressed a desire to join IFAWPCA and submitted application requirements with the application endorsed by the Federation of Contractors’ Associations of Nepal (FCAN). The Singapore Contractors Association Limited (SCAL) is helping to facilitate with the Myanmar Contractors to invite them to attend as observers. The Vietnam Association of Construction Contractors (VACC) was invited to attend the convention as observers, yet no formal application has been received and no final decision from them yet to join IFAWPCA.
Over fifty years, IFAWPCA has pursued the need for exchange of ideas, experiences, and construction technology amongst its members and affiliates in different climates and geographical settings.
From its inception in Manila, Philippines in 1956, pioneered by only eight founding members, IFAWPCA today groups the fraternity of builders in eighteen countries of ASEAN and its neighbours, to the South-Asian capitals of New Delhi and Colombo.
The privately-run construction group CCA, joined as a member of IFAWAPCA on 6 February 2015 in Kuala Lumpur during the 38th IFAWPCA Mid Term Executive Board Meeting.