BMAM & GBR Expo Asia 2017, the international exhibition and conference on building maintenance, facilities management, and green building, concluded its 10th edition on a high note on 22 September 2017.
Hosted in Bangkok –Thailand, the three-day business show from 20 September to 22 September was organised by IMPACT Exhibition Management Co., Ltd. Thanks to the tangible results this year, IMPACT has announced the schedule for the 11th edition of BMAM & GBR Expo Asia to be held in September next year.
Occupying 6,750 square metres of exhibition space with 150 exhibitors from nine countries and two international pavilions (Singapore and Japan), the annual event attracted 5,421 trade visitors from 33 countries, including Australia, Cambodia, China, India, Indonesia, Japan, Laos, Malaysia, Myanmar, Singapore, USA and Vietnam.
A high-level delegation from the Cambodia Constructors Association (CCA) was also invited to deliver a speech during the forum of the show. CCA representative Dr. Tann Monivann shared his views on investment opportunities in Cambodia with the guests participating in the forum. On a different theme, Beng Hong Socheat Khemero, general director of housing from the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction gave a presentation to the forum on affordable housing in Cambodia.
During the trade expo, there were numerous technologies displaying smart building management – ranging from smart security and safety; smart facilities; and smart energy-saving; to ‘Smart City’ demonstrations.
The highlight, a ‘Smart Home Showcase’, displayed the next generation of home and building innovations connected with smart 4.0 devices ranging from parking system; security and safety; and healthcare, and it also featured sustainable living designed by the Architect Council of Thailand and Smart Cities Thailand Association. A fully electronic car, the “Tesla S series”, was also showcased, adding a touch of excitement and glam to the event.
According to IMPACT General Manager Mr. Loy Joon How, this year’s IMPACT aimed to promote smart building technology in response to the government policy of ‘Thailand 4.0’.
“Over the last 10 years, BMAM & GBR Asia Expo has facilitated business and provided learning opportunities. The number of exhibitors and visitors at BMAM & GBR Asia Expo is ever-growing, and we’re very pleased to be a facilitator in this journey,” he said.
Mr. Pornthep Suwanlertlum, Sales & Marketing Manager, Furukawa Thailand (Platinum Sponsor), said “We exhibited at BMAM because we wanted to promote our brand to the local and international markets. Furukawa will definitely come back again next year since we believe that having a proper marketing platform is the right choice for our brand. Besides, Furukawa will continue to sponsor this show in the future.”
Mr. Kittisak Khunwanich, Corporate Strategy & Marketing, C.I. Group Public Company Limited (Gold Sponsor), said “This is the second time that we exhibited at BMAM & GBR Expo Asia, as we got very positive feedback last year.” He added, “This show is the one-stop platform that showcases the building, facilities management, and green building technologies, and we were very satisfied with the show this year because the organiser took care of us very well and we generated new sales leads.”