CCA Predicts Positive Growth for Construction Industry in H2 2018
The Cambodia Constructors Association (CCA) has predicted that the construction industry will continue to growin the second half of 2018 and the demand for raw construction materials will also increase.
Reflecting on the National Bank of Cambodia’s (NBC) semi-annual report regarding the import of construction materials during the first six months of 2018, Mr Chiv Sivpeng, general manager at the CCA had a positive outlook on the supply of construction materials.
“The demand for construction material will continuesto grow in the second half of 2018 as the construction sector will remain robust,” he said.
Meanwhile, during the first six months of 2018, according to local media, Cambodia imported more than US$500million worth of raw construction materials to supply the construction market.
However, Mr Chiv Sivpeng also predicted that with booming construction businesses and projects, more investors are going to invest in producing construction raw materials in Cambodia which will decrease the amount of imported products.