Century 21 Signs MoU with BRED Bank to Cut Red Tape on Mortgage Procedure
US-based real estate firm Century 21 (Cambodia) signed a partnership MoU with French-based BRED Bank (Cambodia) on the morning of 28 January to help assist and cut unnecessary red tape in property financing procedures for buyers who purchase property via the Century 21 Cambodia Network.
The MoU was signed between Cambodia’s Chief Operation Officer Mr Seraj Sutton, BRED Bank’s Cambodia’s Chief Executive Officer Mr Guillaume Perdon, and Head of Branch Network Ms Meas Kunthea.
Under the agreement, the bank will provide financial facilities to customers wishing to purchase properties that are under exclusive sale by the Century 21 Cambodia Network.
Customers will enjoy purchasing their dream properties with competitive and flexible financing through BRED Bank.
Seraj Sutton said that he is delighted to partner with BRED Bank which is the first European bank in Cambodia, believing that this collaboration will play a strong role in creating better opportunities for customers and investors and enable more Cambodian people to enjoy purchasing their dream property.
Century 21 Cambodia is the real estate firm that has been appointed as exclusive sales agent for many development projects in Cambodia including Forest Harmony, Golf Harmony, Residence Harmony, and Lagoon Harmony, among others.