The study report on the “Intermodal Transport Master Plan for Cambodia”, which was supported by China, has been handed to Cambodia as a basis for the Comprehensive Master Plan on the Cambodian Intermodal Transport 2022-2030.
Held on 03 August, the handover ceremony was presided over by members of the Supreme National Economic Council HE Ros Seilava, representatives of the Chinese company, officials from the Chinese Embassy in Cambodia, and partnered organisations.
Under a grant from China, the study was initiated and studied by the Supreme National Economic Council (SNEC) in collaboration with the China International Engineering Consulting Corporation (CIECC), development partners, and the private sector.
SNEC, the National Council of Logistics, and the Ministry of Public Works and Transport (MPWT) will consolidate the report with a transitional master plan on connectivity and logistics 2021-2030 and other previous reports, with an aim to build a “Comprehensive Intermodal Transport Master Plan for Cambodia 2022-2030”.
MPWT has been developing a comprehensive master plan for an intermodal transportation system to better develop Cambodia’s transport sector (Read more). (Read more)