Chinese Firm Mulls Investing in Oil Refinery in Cambodia
Chinese firm Hainan Starlight Chemical Co., Ltd has recently expressed interest in establishing an oil refinery in Cambodia.
This interest was raised during a courtesy meeting between Minister of Mines and Energy HE Suy Sem and representatives from Hainan Starlight Chemical Co., Ltd on 21 October.
The purpose of this meeting was to discuss the potential of investment projects in the oil and gas sectors in Cambodia. At the same time, this firm is also mulling building a factory to process crude oil in Cambodia in the near future.
HE Suy Sem in response welcomed the investment opportunities and the development of the oil sector. However, he encouraged that all investment has to be done under the laws and regulations of Cambodia.