Photo by Global Business Insight
Chinese electricity investment company plans to invest in 200 megawatts solar power plant, according to the result of a meeting between Prime Minister Samdach Techo Hun Sen and the company’s representative in China.
According to Samdach Hun Sen’s Facebook Post on 28 April, representative of China Huaneng Group, which has previously invested in the Lower Sesan 2 Dam, said the company plans to invest 200 megawatts solar power plan soon.
The plant coincides with the government commitment in pushing for more investment in solar and wind energy that is suitable with the country’s the climate.
In response, Samdech Techo Hun Sen stated that, “Cambodia wants clean energy, energy that supports the environment, especially solar power that is the latest technology”.
Besides the company, there are other solar and wind energy companies interested in investing in a solar panel in Cambodia as well.