Chinese Present Results of Feasibility Study on Development of Sihanouk Province
A pre-feasibility study on master planning for the development and transformation of Sihanoukville into a multi-purpose special economic province has been completed and the results of the study were presented and discussed at the meeting at the Ministry of Economy and Finance.
The meeting was chaired by H.E Dr Aun Pornmoniroth, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Finance, with representatives from inter-ministerial institutions.
The pre-feasibility study on the preparation and development of Preah Sihanouk Province was first shown during a meeting between H.E Cham Prasith, Senior Minister and Minister of Industry and Handicrafts in May.
The pre-feasibility study was carried out by a team of experts from the Urban Planning Institute of Shenzhen, China.
Senior government officials see the drafting of a master plan as an important exercise as the Cambodian government considers Sihanouk province to be a multi-purpose special economic zone.
There have been no announcements detailing the results of the pre-feasibility study after the meeting, but according to H.E. Cham Prasidh in the May meeting, the results would be submitted to the cabinet for consideration.
H.E. Cham Prasidh said that the master plan made by Shenzhen urbanization experts will be used for better development in Sihanoukville province with civilized; environmentally protected, and attractive sites for investment.
Cambodian Prime Minister Samdech Techo Hun Sen has said he wants to turn the Sihanoukville special economic zone into China’s second Shenzhen, the major city in in south China’s Guangdong province.