Chip Mong Sign Hyatt Deal
The Chip Mong Group has entered into a management agreement with the Hyatt Hotel & Resort to build and operate a five-star Hyatt Regency hotel in the centre of Phnom Penh, according to a press release from the hotel group.
Hyatt Hotels Corporation announced that a 250-room hotel would be built “across from many of the city’s most popular tourist attractions, including the National Museum and the Royal Palace,” and would be completed by 2020.
“As Phnom Penh continues to become known as a destination for art, culture, tourism and business, we are confident that the globally recognized Hyatt Regency brand will resonate with business and leisure travelers visiting the country,” said David Udell, group president of Hyatt’s Asia Pacific operations.