Positive Feedback from Locals for Kulen National Park Development Plan
The Ministry of Environment and Siem Reap Provincial Administration has launched a plan to develop infrastructure and ecotourism zone in the Jayavarman-Norodom or “Phnom Kulen” National Park, while locals have been giving positive feedback toward this project.
The official met with over 350 locals affected by this project on 7 October to brief and explain the project.
The locals affected by the project are those living and doing business around the waterfalls of Krol Romeas, Preah Ang Thom, and Ben Lan areas. According to the plan, more infrastructure and eco-tourism projects will be built in those locations.
All stakeholders were aware of this plan and requested the authorities to continue to organize these public forums to provide solutions to the challenges related to environmental pollution, cultural heritage, traditions, and religions.