While bringing its first 5-star residential villa in Chroy Changvar to completion, wholly-Cambodian owned company CMED Construction Co., Ltd. is currently working on two other significant projects; the Oversea Cambodia Investment Corporation (OCIC) Office Building and the L’attrait Boeung Keng Kang Condominium.
Construction of the OCIC Office Building has commenced following ground-breaking ceremony in December 2017 and to be completed by late 2019, while L’attrait Boeung Keng Kang Condominium commenced construction in January 2018 and is expected to be completed by late 2020.
The OCIC Office Building is a 19-storey development with 27,000m² of construction floor area in Chroy Changvar which features a multi-storey car park, retail spaces, open offices, green areas, meeting & conference rooms, and many other amenities.
L’attrait Boeung Keng Kang Condominium is a 26-storey development with a total construction floor area of 9,361m² in Beong Keng Kang I in the heart of Phnom Penh. With 149 units, L’attrait Boeung Keng Kang Condominium will provide a wide range of accommodation from studio, to one-bedroom, two-bedroom, and penthouse with an accessible rooftop garden which is a desirable attraction for those looking for an escape in the city.
Adhering to its ‘Build for the Best’ tagline, CMED Construction has introduced Passive Solar Technology to Cambodia. This technology employs special types of glazing, façade lourves, and screen systems to reduce direct sun and heat transmission into the building, resulting in saving of energy consumption. The technology is being applied to the two on-going projects.
Established in 2015, CMED Construction can be considered as the first ever fully Cambodian-owned company to provide a single-source and one-stop-shop service with international level standards
CMED Construction provides a full-service for the construction process all the way through from feasibility study, conceptualization, planning, design, and cost estimation to the actual completion of the construction. By combining these complicated endeavors and procedures into one simple task, CMED Construction creates a cost and time effective and quality working process for all.
“The main objective of our company is to deliver international standards in construction with a fair price to Cambodian market,” said CMED Construction General Manager Dai Inomata.
“Construction does not have to be a complicated and time consuming task that gives everyone a headache anymore. With CMED Construction, everyone can build anything just with one single move,” he added.