Completion of Neang Kong Hing Walkway Delayed to End of 2018
The completion of Neang Kong Hing walkway has been delayed to the end of 2018 despite the initial plan to finish by last month, according to Phnom Penh Municipal Hall spokesman Met Measpheakdey.
The progress of the walkway is now in stage 3 as another pedestrian bridge section was installed last night (May 19).
The USD3 million walkway was ground broken about 7 months ago by Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC) and is part of their award-winning 11-hectare Olympia City development in central Phnom Penh. It will span the five-way intersection where Charles de Gaulle Boulevard and Oknha Tep Phan Street meet.
When complete, Neang Kong Hing walkway will help boost the beauty of the city as well as ease walking and crossing inconvenience, and reduce traffic congestion and accidents.