Construction and Real Estate Related Career Ranked Third in the Job Market
The booming construction and real estate sector have dramatically increase job opportunities across different field, making job related to the sector ranked third in the country’s job market, said recruitment expert.
Speaking at the academic bridging seminar in front of students at the Cambodia-Japan Cooperation Center (CJCC) on 22 June, Ms Khun Pisey, General Manager at recruitment firm Careers Finder, said that finance and banking top the country’s job demand with manufacturing and construction and real estate related job ranked 2nd and 3rd respectively.
“This last few years, the strongly developed sector is finance and banking, 32% of all jobs, the second is the manufacturing sector, with 16%, and third is the construction sector and real estate, 15%”, she said, while adding that employee average earning is between US$250 to US$500.
Reflecting on the prospect of job vacancy in the construction sector, Mr Joseph Ngu, Academic Director at Royal Chartered Institute (RCI), the only higher education that provide construction and property courses in Cambodia, gave an insightful presentation about the potential career as a quantity surveyor (QS) which is now available in Cambodia.
“Prospect of QS in construction market is in demand because majority company are looking for QS to assist them for cost budget, and cost control,” Mr Joseph Ngu.
“For the next 5 years, [QS] would be a demand because this career is looking at cost control, cost budget, payment, variation order and final account,” he said, “this is because QS need to measure the quantity of material used for a building, and they need to work out the cost for the contract to be realized”.
Responding to the concerned question by some students who do not know what to study after graduating from high school, Mr Seaklong Keam, CEO at Century 21 Dream Property had also shared his experiences as a real estate agent before making his way to become a successful property player.
The construction sector has seen a remarkable development over the last decade with investment capital amounting to about US$44.6 billion over a total of 45,265 projects from 2000 to the first 5 months of 2019, according to the data from the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC). (Read more)