The construction of a new building in the Siem Reap Provincial Hospital under a JICA grant aid of US$19 million has officially begun.
Held on Tuesday 7 December, the ground-breaking ceremony was presided over by Chief Representative of JICA Cambodia Office Ms Kamei Haruko and Director of Siem Reap Provincial Health Department Dr Kros Sarath.
The new building is a four-storey facility with a 220-bed capacity. The building will also be equipped with modern equipment for placing and treating emergency patients as well as providing specialised surgical services.
The construction will take 22 months to complete, which will be around late 2023.
JICA said that the project aims at improving healthcare services at the Siem Reap hospital and four other district hospitals through constructing new facilities as well as providing medical equipment.
This multi-purpose building project is a part of the grant aid from the Japanese government worth over US$41 million, which also includes human resources, economic generation, and social development programs. (Read more)