The value of investment in the Cambodian construction sector reached more than US$3 billion in the first six months of 2019 driven by residential and commercial projects, according to the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) latest figures.
As of June 2019, the ministry approved 2,047 construction projects with an estimated investment value of more than US$3.3 billion, an increase of 24.5% in project and 57.57% in value compared to the 1,643 projects and US$2.1 billion investment approved in the same period of last year.
Residential and commercial projects were the main drivers of the investment of US$1.5 billion (1,744 projects) and US$1.07 billion (123 location) respectively.
This sharp rise came amid increasing investment in Phnom Penh, Sihanoukville, Poi Pet, and Bavet city on hotels, casinos, and logistic services. (Read more)
According to the ministry, more than 69,000 jobs exist on a daily basis in the construction sector in the first six months of 2019 while in the same period last year more than 14,000 jobs were existed on a daily basis in the sector.
From 2000 to June 2019, more than 45,605 projects were approved with an estimated investment value of more than US$45 billion.