Construction of COVID-19 Cremation Site in Kampong Speu Set for Completion After Khmer New Year
The Phnom Penh Municipality and Kampong Speu Provincial Administration are speeding up the construction of the 10-hectare COVID-19 fatalities crematorium in Aoral district, expecting to finish the project after the Khmer New Year in April.
Phnom Penh Governor HE Khuong Sreng told the Khmer Times that as the crematorium in Kampong Speu is not ready, all fatalities in Phnom Penh will now be cremated in Phnom Penh.
He continued that this project includes the construction of six standard crematoriums, located in Choam village, Ta Sal commune of Aoral district. This location is safe and does not affect the livelihoods of the local people. (Read more)
The provincial administrations of each province nationwide are building crematoriums within their own provinces to be ready in case COVID-19 fatalities occur, as the number of cases associated with the February 20 community incident continues to surge. (Read more)