Despite the recent statistics from the Ministry of Economy and Finance warning of a slowdown in the construction sector over the next five years, Cambodia’s commercial banks continue to see strong growth in housing loans.
Leading high street banks such as Acleda, and CIMB saw significant growth in housing loans granted in the first five months of the year. According to a report in the Khmer Times, Acleda saw its housing loans grow by 29 percent with the total number of borrowers growing from 6,600 to 8,074.
Both banks were keen to stress that they only provide loans to home owners, often recently married couples, and never to buyers purchasing property for speculation.