Credit in Construction Sector at Approx US$13bn as of Q1 2022, Over 29% Rise Y-o-Y
As of the end first quarter of 2022, banking and financial institutions’ loans to the private sector were recorded at over US$50.7 billion. Among these, credit taken by the construction sector shares the highest amount, according to a recent report by the National Bank of Cambodia (NBC).
Credit provided to the construction sector as of Q1 was US$13.7 billion, equivalent to 27% of the total credit. This amount of credit supplied to construction represents a 29.3% increase compared to the same period last year.
Wholesale and retail trade grabbed the second-largest share of loans at US$12.6 billion, followed by services, agriculture, and household, at US$5 billion, US$4.8 billion, and US$2.7 billion respectively.
Director-General of NBC HE Chea Serey said recently that access to finance is an obstacle for small and medium-sized enterprises due to lack of collateral while fulfilling the requirements to get loans, lack of financial statements and lack of financial knowledge are other challenges.