Southeast Asia’s best developers and achievers brought honours and prestige to their respective countries as they competed for the regional titles at the sixth annual South East Asia Property Awards 2016 grand finale event of the prestigious Asia Property Awards series.
Malaysia’s Sime Darby Property collected its first regional Best Developer (South East Asia) gong, beating other national winners from Cambodia, the Philippines, Myanmar, Thailand, Indonesia and Singapore.
Indonesia, which led the grand final nominations tally with 15 nods, ended up with two regional design awards for Sinar Mas Land and Intiland Development, the Best Developer (Indonesia) winners in 2015 and 2016, respectively.
MQDC Magnolia Quality Development Corporation, the Best Developer (Thailand) 2016, led the country’s regional winners, with one design award going to the company’s multi-billion riverfront project – The Residences at Mandarin Oriental, Bangkok. PACE Development’s acclaimed MahaSamutr country club and villa project in Hua Hin also won one of the evening’s biggest awards: the Best Villa/Housing Development (South East Asia) award, as well as Best Residential Architectural Design.
Two regional winners emerged from the Philippines, including a Special Recognition in Sustainable Design (South East Asia) for renowned green developer ArthaLand for its Bonifacio Global City-based ArthaLand Century Pacific Tower development.
Continuing its winning streak, Vietnam’s Deutsches Haus Ho Chi Minh City by Deutsches Haus Ho Chi Minh Stadt Ltd followed up their triple victory at the Vietnam Property Awards with the Best Green Development (South East Asia) title.
Singapore’s Chiu Teng Group received another accolade as it was declared the regional winner in the new category for Best Boutique Developer (South East Asia). Singapore collected a total of two regional gongs.
Attended by 400 VIPs and senior industry figures from Phnom Penh to Jakarta, the South East Asia Property Awards celebrated the successes of all the country winners following more than a year’s journey that began with the launch of the inaugural Cambodia Property Awards in late 2015, when the 2016 South East Asia Property Awards edition began at the entry stage, until the Indonesia Property Awards 2016 held in Jakarta in October.
“2016 has been a momentous year for the Asia Property Awards. Since starting 11 years ago the Awards have always endeavoured to reward the best in local real estate and produce credible winners with a transparent entry and judging system. We have achieved this goal by developing the most detailed and comprehensive entry system of any property awards in the world,” says Terry Blackburn, founder and managing director of the Asia Property Awards.
“Southeast Asia’s property sector has come a long way in the last decade and we are proud to have been a part of that growth,” he added.
The Cambodia Property Awards 2017 will be launched early next year with Construction & Property Magazine as one of the Media Partners.