Deputy Prime Minister and Minister of National Defence Samdech Tea Banh has expressed his pride in the newly completed Ministry of National Defence headquarters, citing that the building is equipped with numerous special features.
Not revealing all the features, DPM Tea Banh only said that one of the special functions of the building is the large-scale rooftop helipad, which can allow Z-9 helicopters to land.
The construction of this new headquarters began in June 2018 and has recently been completed. Comprising of seven floors (about 32 metres high), the new building is 28 metres wide, 191 metres long and has an underground parking lot.
In addition, the building is divided into three sections, the east zone, middle zone, and the west zone.