The European Chamber of Commerce in Cambodia (EuroCham Cambodia) organised a Breakfast Talk regarding quality in construction on 03 October, aiming to see how contract management helps deliver quality projects.
With around 80 real estate and construction professionals attending the event, Mr Michel Cassagnes, the moderator and managing director at Archetype Cambodia said the event tried to see how the contract can help make understanding between what the developer wants to achieve and quality in construction at the end of the project.
Mr. Stephane Bigorre, one of the panelists and managing director and partner at LBL International said that quality in construction is best described as conformance to some requirements with the contract serving as the basis.
“The only way to define quality in construction and in order to ensure we reach the stage of quality is to make sure those requirements are very well defined, and then that is where we come back to contract documentation,” he said.
Mr. Guillaume Bernard, Co-founder and President of the Asian Association for Contract Management said contract management is important because the contract defines the rules of the game in the project.
“Contracts define the rules of the game in the project, and if the parties have addressed the contract, readily defining the conditions to develop the project, to execute the project in a professional manner, and if the parties apply the contract during the project execution,” he said.
In addition, Mr. Guillaume Bernard noted that assessing the risk and target for all internal stakeholders is important so contractors can deliver a project without any problems, mitigation, or nonconformity.
With Cambodia seeing a boom in the construction industry, the government has submitted a draft construction law comprising of 22 chapters and 113 articles for promulgation and enforcement. (Read more)
H.E Chhann Sorphal, Director General of the Construction of the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) who also attended the event said that the new law also includes construction contracts in one of the chapters.