Besides National Road 4, three other new national roads, including NR41, NR44, and NR51, are attracting more and more industrial investment projects and becoming the most crucial economic core of Kampong Speu province.
CEO of Key Real Estate and well-known real estate analyst in Cambodia Mr Sorn Seap told Construction & Property Magazine that NR51 is catching up very fast despite the COVID-19 pandemic.
“Along NR51, we see the OCIC 500-hectare industrial park project. This is just a new ongoing project. There are many existing projects along that road from Thnal Totueng to Oudong,” said Mr Seap.
“For NR 41, the high potential sections are from Thnal Totueng to Kampot and from Kampong Speu city to Oral Mountain. There are industrial development projects along that route such as a Chinese 66-hectare special investment zone, which has now completed four factories, and many others,” he added.
Mr Seap added Kampong Speu is a good location for industrial development due to it being located in between the capital city and the many other important provinces. Moreover, the area is rarely affected by natural disasters. For example, during the severe floods in October, those three roads are not affected.
Besides the projects mentioned by Mr Sorn, the most recent project being developed along NR41 is the International Racecourse Project on 500 hectares of land by Mong Reththy. Meanwhile, for NR 44 and 51, recent ongoing projects are the Bat Doeng Residential and Industrial Center by Key Real Estate. (Read more and more)