Expert unveils types of land with high investment potential
Real estate expert and President of KW Cambodia Dr Kim Heang said that land in Cambodia can be categorized into four major types, but among all, only two of which are having great investment potential at the moment and in the upcoming years.
“Those four types include agricultural land, tourism land, commercial & industrial land, and residential land,” said Dr Kim Heang.
He added that the four types have their unique potential. However, those who wish to invest for short-term profit shall consider industrial and residential land, as these two types will see the fastest development in terms of infrastructure and population.
However, buyers also need to consider other factors, such as the location and the economic activities with the surrounding area.
“As for agricultural and tourism land, if one buys them and expect short-term profit, it is a huge mistake as these two types need at least 10 to 20 years to catch its potential or increase in price,” said Dr Kim Heang.