Five Cement Plants in Cambodia Produce 4.6 million Tons of Cement in H1 2022
Five domestic cement factories in Cambodia produced 4.6 million tons of cement in the first half of 2022, contributing to cheaper construction costs in the kingdom.
The Ministry of Mines and Energy released this figure at a press conference at the Government Spokesperson’s Unit on 09 August.
The ministry did not reveal figures for the same period last year but stated that by the end of 2021, the five plants produced 8.9 million tons of cement, up from 8.5 million tons in 2020.
Among all the plants, four are located in Kampot province and one in Battambang province. On average, the production capacity of these five plants is 8 million tons per year. (Read more)