France Mulls Setting Up Modern Drainage System in Battambang to Halt Flooding Issue
The French Agency for Development (AFD) is mulling conducting a feasibility study to establish a standardised drainage system in Battambang province, to halt the annual flooding stemming from the rise of the water level in the Sangke River.
The plan was proposed by AFD Country Director to Cambodia Ms Bourhis Ophélie during the meeting with Battambang Governor HE Sok Loo on 23 November.
This project is part of the AFD master plan focusing on agriculture, climate change and water management in Battambang.
“If there is support from the provincial administration, the French Agency for Development will study the methods of flood relief in Battambang, where floods usually occurs every year when the Sangker River rises to the alert level,” said Ms Ophélie.
Governor Sok Lou in response supported the project and also expressed sincere thanks to the delegation of the AFD for assisting in various development projects in Battambang province.