Fuel-Fired Power Plants in Lvea Em Could be Replaced with LNG, says Study
A new study has shown that the heavy fuel-fired power plant in Lvea Em district in Kandal province can be switched or added with a new LNG generator in the future, which will help the plant operating in a greener manner, reported Power Magazine.
However, the more necessary infrastructure is required to be constructed to make the plant capable of switching between the two power sources, added the study.
The report also stated that switching from heavy fuel oil to LNG is uniquely suited for developing countries that want to reach their carbon reduction targets but also intend to expand their economies.
The Cambodian government decided to establish the power plant in the Lvea Em district in 2020 after the power shortage hit Phnom Penh in 2019.
According to the Ministry of Mines and Energy, the construction of this 400MW power plant has been completed and is ready for power generation once the peak of power demand is high. (Read more)