Gold Star for Jcb as Machines Take a Bow in Cult Film
A fleet of more than 20 JCB machines is playing a starring role in a cult film following the biggest product placement project in the company’s history, said a press release issued by JCB on 17 May, 2017.
Skid steers loaders, Loadall telescopic handlers and JS excavators were supplied to 20th Century Fox for the making of the new Alien Covenant film that was released around the world in May 2017.
They star alongside Michael Fassbender and Katherine Waterston wrapped in stunning gold – the idea of British film director and producer Ridley Scott – designed to give them a futuristic look.
JCB Worldwide Marketing Director Michael Plummer said: “This is the biggest product placement exercise in JCB’s history and involved more than £1 million worth of machines. Ridley Scott’s idea to wrap the machines in gold delivered a stunning result and is certainly an eye-catching addition to a film which will be seen by millions of people around the world.”
The machines – which appear in the film\’s finale – were supplied with the help of JCB dealer Construction Equipment Australia to the movie set in Sydney, Australia. Six JCB generators were also provided for the film makers to use.
The equipment is used in the so-called ‘terraforming bay’, the area which alters the environment to make it capable of supporting terrestrial life. Alien Covenant is set almost 100 years in the future and is the sixth Alien franchise film to be made.
JCB is the world’s third largest manufacturer of construction equipment. The company makes more than 300 different machines including backhoe loaders, tracked and wheeled excavators, mini and midi excavators, Loadall telescopic handlers, wheeled loading shovels and compaction equipment.