The Ministry of Environment has recently approved a new US$5-million construction material factory in Kampong Speu province, after completing the Environmental and Social Impact Assessment (IESIA).
The approval was given during the Inter-Ministerial Meeting, chaired by H.E Neth Pheakra, Secretary of State of the Ministry of Environment on 6 February 2020.
Located in Prey Romduol commune, Phnom Sruoch district, the project will be built on 2.8 hectares of land under a US$5 million investment by Yong De Xin Cambodia Company.
According to a press release by the Ministry of Environment, the factory will primarily produce concrete blocks, bricks, and precast concrete.
Kampong Speu province has recently attracted significant investment. One of the biggest projects has been the US$500 million theme park with investors from Switzerland, Singapore, and Hong Kong. (Read more)
The province will also soon welcome a new US$2 million international standard stadium in time for the SEA Games in 2023, with construction starting in December last year. (Read more)