The government has decided to establish the ‘New Phnom Penh International Airport Assembly Sites Committee’ to facilitate the US$1.5 billion construction project located in Kandal Stueng district, Kandal Province, according a decision dated 18 February 2019.
Chaired by Deputy Prime Minister H.E Chea Sophara, Minister of the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC), the new committee comprises a total of 23 members and has seven main duties.
A senior official from the State Secretariat of Civil Aviation (SSCA) who refused to be named, told Construction & Property Magazine on 21 February 2019 that this inter-ministerial committee was created to focus on addressing key issues such as the social, environmental, resettlement issues, and master planning, land and zoning issues.
According to this official, the project which is being invested in by Cambodia’s leading developer and constructor, Overseas Cambodia Investment Corporation (OCIC), is moving slowly but surely.
This new Phnom Penh Airport project was approved by the government in 2017 and OCIC will own 90% of the shares in the completed airport, with the rest going to SSCA.
According to the original plan, the new airport will be built on 2,600 hectares of land for which 700 hectares will be used for the airport and the remaining sites will be developed into airport cities, including an integrated development including commercial and residential centres. (Read more)