Government Issues Measures to Strengthen Management of State Land
In order to more effectively manage state land, the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) has issued a letter requesting cooperation from capital and provincial governors.
According to a letter dated 16 January, 2019, Deputy Prime Minister H.E Chea Sophara, Minister of MLMUPC requested that the governors of cities and provinces who chair state land management committees provide data on state land so the ministry can include in a comprehensive map to ease management of the resource.
“The ministry requests His Excellencies, Lok Chumteavs Governors to cooperate with authorities in charge of state land in providing land data that is under the management of each unit, put together in a comprehensive map, install land markers, and organise billboards to inform the public,” he letter said.
Furthermore, the ministry also requested that the provincial governors cooperate in state land registration and bar occupation on state land for which issuance of titles is not permitted, unless it is approved by the head of the government.