Government Leases Land in Botum Sakor National Park to Royal Group
The Cambodian government issued sub-decree on 06 August leasing 168.8 hectares of land in Botum Sakor National Park in Koh Kong province to the Royal Group for the development of a 700-megawatt coal-fired power plant project.
Located in Thmor Sar and Chamlong Kor villages, Botum Sakor district, the land has been granted to the Royal Group with a sustainable development term.
According to the sub-decree, the implementation of the lease is primarily under the control of the Ministry of Environment and the Ministry of Economy and Finance.
The Royal Group was in fact granted a concession to implement the power plant development project since March, but this new sub-decree is considered to represent an official permission for the lease of the land.
The company also recently reached settlements with 58 families in the development area. (Read more)
The power plant project will cost a total of US$1.3 billion. Upon completion, Electricite du Cambodge (EDC) guarantees to buy 80% of the energy from this project per year.