Photo from Pactics pages
New buildings are now required to have a canteen incorporated into their design following a new order by the government. According to an announcement by the Ministry of Land Management Urban Planning and Construction (MLMUPC) dated 19 September 2018, proposals for construction of new buildings such as factories, enterprises, institutions or other service building which employ large numbers of people must have a canteen area for the employees.
Aimed at facilitating the workflow of employees at big factories as well as enterprises, the announcement came following an order from Cambodian Prime Minister Samdech Techo Hun Sen.
Mr Chiv Sivpheng, Director of the Construction Technical Research Department at MLMUPC and General Manager of the Cambodia Constructors Association (CCA) told Construction and Property Magazine that the announcement refers to big factories and enterprises employing more than 50-100 people.
Meanwhile, for factories, enterprises and other establishments that are already in operation, they must also arrange a suitable eating area for employees.