Gov’t Collects US$1.3bn in Tariffs in H1 2022, Construction Materials Account For US$80m
During the first six months of 2022, the Customs and Excise Department of Cambodia collected total import tax of approximately US$1.3 billion, an increase of 12% y-o-y.
Among all, tariffs, those on construction materials and other fees accounted for approximately US$79.2 million, or equivalent to 6.1% of total tariff revenue.
The figures were shared during a work progress meeting of Customs and Excise Development chaired by Minister of Economy and Finance HE Aun Pornmoniroth on 03 August 2022.
The minister praised the efforts of customs and excise officials at all levels for the better result of tariff collection.
The minister also set seven other goals for the officials to achieve in H2 of 2022:
1) Strengthen the work to prevent and suppress tax evasion and tax fraud.
2) Strengthen the management of e-commerce.
3) Increase cooperation with relevant ministries on anti-money laundering.
4) Strengthen trade facilitation mechanisms through the modernisation of customs automation systems, the promotion of the implementation of the National Single Window system, and the improvement of service quality.