Gov’t has issued over 6 million land titles as of the end of 2020
As of the end of 2020, the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction (MLMUPC) has issued more than 6 million land titles, or equivalent 86.8% of the total unregistered 7 million land plots nationwide.
According to a recent report of MLMUPC, the systematic land registration has reached more than 5.4 million titles and approximately 5 million of which have been distributed to the owners.
Moreover, over 620,000 land parcels have also been registered, of which 166 are state land.
By the end of 2020, the Cadastral Commission has also resolved land disputes for 23,050 families, or equal to approximately 6.5 million hectares of land.