The Cambodian government has recently issued three new sub-decrees to help strengthen the quality of construction in Cambodia and ensure safety for constructors and general users.
The first is sub-decree No. 224 RNKR.BK regarding construction permits dated 30 December 2020, repealing the previous one issued on 19 December 1997.
This regulation focus on the competent procedures for issuing construction permits, demolition permits, renovation permits, construction site permits, and renewal permits. Unlike the old sub-decree, the new sub-decree clearly states the specific authority to issue different types of construction permits.
However, the new sub-decree does not stipulate the land use index limit like the previous iteration. (Read more)
The second is Sub-decree No.225, issued on 30 December 2020. It’s main objective is to ensure accountability and efficiency in professional and business operations in the construction sector.
This sub-decree mainly controls four types of license issuance, including general construction business, architecture, construction components, mechanical, electrical, and water businesses.
Besides theses areas, foreign architects or engineers and foreign companies also have the right to engage in the aforementioned types of businesses in accordance with the conditions stated in the sub-decree.
The third and final is sub-decree No. 226 RNK.BK regarding the procedures of suspension and revocation of construction certificates.
This sub-decree clearly states that all construction occupancies must hold a construction occupancy certificate in advance, except for any construction not requiring a construction permit. A construction usage certificate is also granted to owners of co-owned buildings and buildings in boreys.
These three new sub-decrees are issued to add more details to the construction law promulgated by the King in 2019. (Read more)