The Cambodian government plans to build two new airports and upgrade two other existing airports, according to the Law on Financial Management for 2022.
The four projects are in the projects under the Office of the Council of Ministers, which include the construction of new Ratanakiri and Preah Vihear airports (both Class 3), as well as the upgrade of Battambang Airport (Class 3) and Stueng Treng airport (Class 4).
According to the report, the four projects have yet to receive funding for the implementation, stating that the funds will be raised from foreign financing.
A Class 3 airport is an airport that serves only scheduled operations of small air carrier aircraft and Class 4 is an airport having a runway with a length of 1,800m or more and capable of handling an aircraft with a wingspan of up to 36m.