Half of Government’s Public Investment Allocated to Infrastructure Sector
The Cambodian government has approved 629 public investment projects, worth over US$12 billion, of which 50% has been allocated to infrastructure development, according to the 2021-2023 public investment bill approved by the cabinet on the morning of 09 October.
Among all the projects, 203 projects are being implemented, using US$8.3 billion in capital. Meanwhile, the other 426 projects are about to be implemented based on the National Strategic Development Plan 2021-2023 requiring capital of US$4.3 billion.
By sector, 50.1% of the total public investment expenditure is allocated to the infrastructure sector, 34.2% to the economic sector, 8.9% to the social sector, and another 6.8% to the service sector and inter-sector programs.
The bill also concludes that the three-year rolling public investment program is an important policy tool to achieve macroeconomic growth. It also reminded relevant authorities from all ministries to closely monitor the quality and the progress of all public investment projects.