Property developers in Bangkok are shifting their project priorities due to the rapidly rising land prices in the Thai capital according to a new report from CBRE Thailand.
An increasing reluctance to pay such high prices for prime freehold plots has seen developers diversifying toward built-to-hold assets such as serviced apartments, offices and hotels rather than build to sell assets such as condominiums, the report says.
A CBRE report in July this year showed how land prices in central Bangkok have risen by 1,000 percent since 1988. This fact has also led developers seeking more joint ventures with overseas investors with 15 JVs signed in 2018, 75% of which have been with Japanese companies.