Indonesian company to build 400km rail line between Vietnam and Laos
The Indonesia Railway Development Consortium is set to begin work in 2021 on the rail line between Vietnam and Laos for a price of $1.9bn.
An Indonesian consortium of the state-owned train maker, electronics company Len Industri and contractor Waskita Karya has signed an agreement with Vietnam’s HT Construction company and Laos’ PetroTrade to build the line.
First discussed in 2017, work is scheduled to start in 2021 and be completed in 2024 when trains will run at up to 120km/h between Thakhek in south-central Laos and Vung Ang Port in Vietnam’s central province of Ha Tinh.
Meanwhile, Vietnam and Laos also plan to build a 555km line from Vientiane to Vung Ang and China is building a US$7bn line north-south line from Kunming to Vientiane.