Japan Urges Cambodia to Further Ease Japanese Investment in Cambodia
Japanese Prime Minister Kishida Fumio has asked his Cambodia’s counterpart Samdech Hun Sen to continue supporting and easing Japanese investment in Cambodia, as to date, Japanese private investment value in the kingdom has reached nearly US$3 billion.
HE Kishida Fumio said during a meeting with Samdech Hun Sen on 28 September in Tokyo that besides this current large-scale investment value, another renowned automobile firm Toyota will soon set up an assembly plant in Cambodia.
Toyota has decided to invest in establishing a Toyota assembly plant in Cambodia with an investment of more than US$36 million to supply cars locally. (Read more)
Under the Toyota Tsusho Manufacturing (Cambodia) Co Ltd, the project was announced by the Council for the Development of Cambodia on 8 September.
As of August 2022, the Council for the Development of Cambodia has approved 149 Japanese investment projects with a total investment of US$2.9 billion, investing in sectors of agriculture, industry, banking, services, construction, real estate, shopping malls, and others. (Read more)