The Khmer Silk Center, a place to enhance knowledge and production of silk in Cambodia located at the Royal University of Phnom Penh, has officially inaugurated.
After more than one year of construction, on 05 June, the Khmer Silk Center was inaugurated by H.E Hang Chuon Naron, Minister of Education, Youth and Sport, and H.E Hidehisa Horinouchi, Ambassador of Japan to Cambodia.
Built under grants from Japanese government of US$90,834, the Khmer Silk Center is set up to help solve problem of silkworm disease issue that Cambodian artisans are experiencing.
The centre will help solve that problem by producing high quality silkworm eggs for locals and to provide training on the technical aspects of the entire silk-making procedure.
The silk centre project is part of the ‘Grant Assistance for Grassroots Human Security Projects, KUSANONE’ worth US$384,817 to help develop Cambodia.