Japan to Help Set Up New Clean Water Supply System in Siem Reap
Japan has provided a grant of US$204,637 for the installation of a water supply system in the community of Kampong Khleang commune in Siem Reap province.
The project will include the construction of an 8km water distribution network in the community so that local people have access to clean water.
Deputy Chief of Mission of the Embassy of Japan to Cambodia Taninai Ichitomo said that through this project, more than 2,700 people would have access to affordable water and adequate sanitation.
This assistance is provided under the Grant Assistance For Grassroots Human Security Projects (GGP), which began in Cambodia in 1991.
To date, the Japanese government has provided more than US$66 million to local authorities and NGOs to implement 701 projects throughout Cambodia.