Japan to Provide Close to Us$2 Million to Develop Sihanoukville Port
The Royal Government of Japan will provide US$1.8 million in aid to Cambodia to build a freight station inside the Sihanoukville Autonomous Seaport.
The agreement for the aid provision was signed on 31 May by Japanese ambassador to Cambodia Hedehisa Horinouchi and Cambodian Ambassador to Japan Ung Rachana, witnessed by Samdech Techo Hun Sen, Prime Minister of Cambodia and his Japanese counterpart Shinzo Abe, in Tokyo.
Samdech Techo Hun Sen said that the aid from Japan is in addition to that provided by the Japanese government in 2017 to build a new terminal inside the port.
“Providing the aid for the new terminal development of Sihanoukville Autonomous port with financing of US$23 billion Japanese Yen will help Cambodia to be the hub of container traffic in the ASEAN region with capacity of 900,000 TEUs (twenty-foot equivalent units) per year, two times the current capacity, Samdech Techo Hun Sen said.
“The project will allow large-sized ships to dock from the international sea transportation flow to lift on and lift off the goods at Sihanoukville Autonomous port which contributes to reducing the cost of transport in the future,” Samdech Techo Hun Sen said.
Between 1992 and 2018, Japan provided official development assistance to Cambodia valued at US$2.8 billion.