Japan to Support Smart City in Hanoi
Vietnam’s prime minister, Nguyen Xuan Phuc presided over the signing of an agreement in October between Japanese company Sumitomo and Vietnamese developer BRG Group to develop a smart city in Hanoi.
The $4.2 billion “smart city” will be built on a 272ha site in Dong Anh district in northern Hanoi.
The first phase will see the construction of 7,000 apartments and houses and eventually hospitals, schools, disaster prevention facilities, security systems and commercial facilities, as well as “lush greenery, water passage, and the main street lined with cherry blossom trees”, according to the companies’ press statement.
The “smart” element will be offered by 5G, face recognition system and blockchain technologies, allowing “sophisticated smart city services” including tracking air quality, weather and natural disaster risks.