Japan’s Waste Recycling Factory for Furniture and Construction Materials on Course
Japan is continuing its efforts to build a waste recycling factory for furniture and construction materials in Cambodia.
On 20 September 2018, a representative of Japan’s waste recycling firm Gomi Recycle 110 Co., Ltd met with Svay Rieng Provincial Governor H.E Men Vibol to discuss progress on establishing the factory, according to a Facebook post by the Svay Rieng Administration.
Speaking during the meeting, Mr Yomiuke Okumura, director of Gomi Recycle said that the company has been preparing to import garbage into the factory at the locations selected by the company and provincial administration.
Meanwhile, in order to achieve this plan, H.E Men Vibol has appointed the Deputy Governor to further work with the company on the details supporting this project.
Having a waste recycling factory does not only help to reduce the environmental problems caused by incorrect disposal, but it will also increase the supply of furniture and construction materials to meet the increasing demand for the construction industry. In fact, according to the figures from the World Trade Organization’s (WTO) Trade Map, Cambodia imported furniture totaling a value of more than US$1.8 billion in 2017 mostly from China and Thailand.