Jv Expands Base for Precast Concrete
Cambodian-owned Phnom Penh Precast Plants inked a joint venture deal in early March with leading Thai construction company Vcon Group to diversify its products and gaining a stronger foothold in the market.
Phnom Penh Precast Plants expects this joint venture to improve investor confidence and widen its customer base. In addition to the high quality poles, piles, and pipes the firm has been producing, they will soon be producing high quality hollow-core precast concrete slabs, thanks to the upgraded capacity through the JV.
“Our mission is to be the #1 Precast Plants Infrastructure Product Specialists in Cambodia. We would like expand our product range and continue to offer high quality precast products to the Cambodian market,” said the CEO of Phnom Penh Precast Plants at the signing ceremony on 3 March, adding that, “VCON is a leading company in providing Precast Hollow Cored Slab and Wall in South East Asia. To expand our product lines VCON is the perfect partner for that.”
Based on the firm’s market research, its new product ranges, especially the Precast Hollow Core Slabs and Walls, will save both time and costs compared to casting on site. “We believe these products will revolutionise the construction industry in Cambodia mainly on a large scale for buildings such as shopping malls, schools, large auditoriums, parking structures, warehouses and so on,” he explained.
To date, excluding the land acquisition, Phnom Penh Precast Plants has initially spent $2 million on top of the $15 million that it has already invested and plans to invest more once market awareness grows.
According to the CEO, the joint venture became operations immediately upon the signing ceremony. As the Thai partner is preparing all the machinery, both sides will start constructing the new factory in April 2016 and expect to be in full production by September 2016.
Phnom Penh Precast Plants was created in 2013 on a 3 hectare plot along the Tonle Sap River in Phnom Penh’s Russey Keo District about 9km north of Phnom Penh. The company has brought machinery and technology from Germany using 300 local technicians and labourers. Currently, it is the leading producer of high quality 9-14m pre-stressed spun concrete transmission poles, 600x1500mm square concrete pipes and 2500mm in length, and 3-4cm pre-stressed spun concrete piles.
Although it is only 2-years old, the firm has supplied products to many large-scale customers. Today, it supplies pre-stressed spun concrete transmission poles to Cambodia\’s national electricity company, Electricite du Cambodge (EdC). It also supplies concrete pipes to big construction companies such as Hong Kong Land and Techno Sky Bridge and the 4km concrete pipes for Shukaku Inc’s projects at the Boeung Kok area.
With 35 years of experience from Thai and U.S engineers, Vcon Group is now one of Thailand’s largest construction companies. Through extensive research, Vcon’s Hollow-Core Precast Concrete is currently the latest technology being used in the United States and is currently one of the region’s largest Hollow-Core producers. Building strong, long-term relations with their clients is the key to their success as a company.