Kato crane overturned on vehicles in Sihanoukville
A crane that was lifting construction materials overturned and crashed on vehicles on Apsara Photo Express road in Sangkat 2, Sihanoukville, on the morning of March 16, 2020.
According to a Facebook page, Huy Bunleng News, the incident was caused by a yellow Kato crane with no license plate belongs to a man named Tay, living in village 3, Sangkat 1, Sihanoukville. The overturned-crane broke the hook-holder and crashed 2 vehicles include a Howo crane and Lexus RX300, a tricycle and an electric pole.
However, a police officer claimed that the incident was not a traffic accident and does not cause any injury to the citizen.