Cambodia’s booming construction industry has created a diversification of products making it complicated for consumers to choose the right and most suitable product for their building projects.
If we look at the many paint products currently available on the Cambodian market, the Korean-produced KCC Paint is gaining more interest from Cambodian consumers as a result of its strong continued presence in the market.
In fact, KCC Paint, which is exclusively imported and distributed by Star Coating Solution Co., Ltd, a subsidiary of ISI Group, has received increasing support from customers as reflected by the company’s recent event which gathered potential customers.
Speaking during the event, ISI Group CEO Mr Kang Leng said that KCC Paint is Korea’s number one paint product and is guaranteed as the best quality paint.
Having 10 years of presence in the Cambodian market has made KCC Paint became increasingly popular among consumers.
According to Star Coating Solution General Manager Mr Thous Chantrear, KCC Paint has gained consumer interest, especially from developers who choose the paint for their big projects. He added that major construction projects like the US$50 million ‘Peace Palace’ building also used KCC Paint.
In addition to this support, Star Coating Solution is also importing a new series of KCC Paint called Weather Force Series and Aurora Series, a long-lasting, anti-dust, easy to clean and maintain high quality paint. The new paint series does not affect health or the environment, and best of all comes at an affordable price.