Koh Dach Welcomes Bridge Plans
Phnom Penh Municipality has announced plans to connect Phnom Penh to Koh Dach commune, known locally as Silk Island, with a new bridge.
Though no details have yet been released, Phnom Penh governor Pa Socheatavong told the Phnom Penh Post that a company is undertaking a feasibility study for building three bridges in the area. One will connect Phnom Penh to Koh Dach, a second would connect to Svay Chrum while a third would reach Areyksat village.
Though hopes are high for a rise in land prices, real estate industry insiders have pointed to the fact that owners inflate prices not based on market values and land prices around new bridges have not historically risen a great deal.