The Koh Kong Provincial Administration has confiscated 102 hectares of land in Tuol Kokir Kraom village, Tuol Korkir commune, Mondol Seima district from illegal encroachers and converted it back to state private land.
According to the decision No. 005/22 dated 14 January 2022, the authority also nullified all titles deeds, or any ownership documents related to the aforementioned land.
Koh Kong Provincial Governor HE Mithona Phouthong last year also ordered commune and Sangkat officers to stop approving or signing off on all illegal protected land transaction documents and also voided all the previously signed transactions.